Yaptığınız Aramalara Göre Reklam Gösterimi


Merhaba arkadaşlar,

 

Bir süre önce kullandığım bilgisayar sandalyem kırıldı ve iyi bir koltuk almaya karar verdim. Araştırma yapıp benim için en iyi olanı bulmaya çalıştım. Araştırma yaparken şunu fark ettim ki yavaş yavaş girdiğim sitelerde baktığım koltukların reklamları çıkmaya başladı. Sonuç olarak koltuk araştırıyorum ve koltuk satan bir sitedeyim. Bu reklamlar gayet normal. Diye düşünürken bilgisayarımda kullandığım bazı programlarda da bu reklamları görmeye başladım. Farklı farklı koltuk reklamları çıkıyor ve artık bilgisayarımda ki bazı programlarda, girdiğim bir çok sitede bu reklamlar var. Virüstür o bir şey olmaz, demeyin. Onunla alakalı bir durum değil. Google yaptığınız aramalara göre sizin neler ile ilgilendiğinizi, hangi sitelerde ne kadar kaldığınızı, neleri izlemeyi sevdiğinizi kayıt ediyor. Bu verileri toplayıp sizin için en uygun reklamları size sunuyor. Bilgisayarda reklam mı çıkarmış? diyecek olursanız da bir çok masaüstü programının Adsense reklam yayıncısı olduğunu hatırlatırım. Örneğin Overwolf – Replay HUD. Bloğumda bende adsense kullanıyorum ve kendi bloğumda bile koltuk reklamları görüyorum.

Bende reklam alanı bu şekilde. Sizde de eminim ilgi alanınıza göre reklamlar çıkıyordur 🙂

“Bunda ne var ki olması gereken budur, ben oyun seviyorken bana kıyafet reklamı çıkartmasın.” diye düşünebilirsiniz. Konuyu biraz daha derinleştirdiğimiz zaman Çin Halk Cumhuriyeti ‘nin bu konuyu biraz daha abartıp termal kameralar ile insanların davranışlarını, hal ve hareketlerini analiz edip kayıt altına alıyor. Bununla da kalmayıp sokaklarda bulunan kameralar ile yüzünüzün bir haritasını çıkartıyor. Sokakta bir yerde gezerken yüzünüzden saniyeler içerisinde neler ile uğraştığınızı, nelere ilgi duyduğunuzu görebiliyorlar. Tüm bu bilgileri bir veri tabanında toplayıp analizler yapılıyor. Bu analizler sonucunda Çin Halk Cumhuriyeti insanların nelere ilgisi olduklarını ve neler ile ilgilendiklerini kategorilere ayırıp, devletin yönetim biçimini buna göre şekillendiriyor.

 

Son günlerde Çin ‘den bir haber daha geldi. İnsanların seslerini kayıt altına alıp bir veri tabanı oluşturacak, fakat bu veritabanı ile neler yapacağı hakkında henüz bir bilgi yok. Varsa bile ben araştırmalarımda bulamadım.

“Sesimi kayıt etse ne olur, zaten her gün telefonda konuşuyorum.” diyorsanız eğer makalemin bu kısmı tamda sizin için.  Yurt dışında bir çift bir gün boyunca kedi maması hakkında konuştu. Bu konuşmayı yaptıkları sırada iPhone telefonları facebook uygulaması kapalı şekilde masanın üzerinde duruyordu. Konuşmayı yaptıktan 2 gün sonra facebook üzerinde sürekli olarak kedi maması hakkında reklamlar göremeye başladılar. Tüm bu olayı kayıt altına alıp videoyu Youtube üzerinden paylaştılar. Bu görüntüler sayesinde Facebook Bizi Dinliyor mu? sorusuna da cevap bulmuş olduk. Videoya buradan ulaşabilirsiniz. Olaylar biraz büyümüş olsa gerek ki Facebook ürün ve reklamlardan sorumlu başkan yardımcısı bu konu hakkında açıklama paylaştı. Podcast yayıncısı Pj Vogt 26 Ekim ‘de Twitter üzerinden Facebook ‘un kullanıcılarını gizlice dinleyip topladığı veriler ile reklamları şekillendirip şekillendirmediklerini sordu. Tabi ki Facebook yetkilileri tarafından bu söylem reddedildi. Facebook ürün ve reklamlarından sorumlu başkan yardımcısı Rob Goldman bu iddiaların asılsız olduğuyla ilgili Twitter üzerinden paylaşımda bulundu.

Rob Goldman, Facebook ‘ta ürün ve reklamları yayınlıyorum. Reklamlar için mikrofonunuzu kullanmadık. Bu doğru değil. Şeklinde açıklama yaptı. Fakat kullanıcılar buna ne kadar inandı orası tartışılır.

 

Sadece bir koltuk almak istemiştim. Meğerse konu koltuk kadar basit değilmiş. Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Facebook ve diğer sosyal medya platformları bizleri cidden dinliyor mu?

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım fikirlerimi bir nebzede olsa sizlere aktarabilmişimdir.

“Aylardır bloğuna yazı girmemişsin. Neden yazı girmiyorsun?” diye bana soru yöneltip, bu yazıyı yazmama vesile olan Arkadaşım Fahrettin KILIÇ ‘a teşekkürler.

Webmaster Blogu

1 Yorum

  • Yıldız Transfer
    23 Şubat 2018 at 17:29

    faydalı bir yazı olmıuş

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.