WordPress Güvenlik Açıkları


WordPress, genellikle ve en sık kullanılan, Webmaster ‘ların vazgeçilmezi olan bir tür yazılımdır. Genellikle kişisel blog, teknoloji, tanıtım gibi siteler için kullanılan bu sistem, binevi bulunmaz bir veli nimettir. Ücretsiz olması ile birlikte genellikle herkes için ilk sırada bulunan bir alternatife sahip olan WordPress, kesinlikle ideal bir yazılımdır.
WordPress,kullanımı kolay, onlarca dil desteği olan bir yazılımdır. Yazılar butonunun altında ” yazı ekle ” butonu bulunur. Tıklayarak rahatlıkla yazı ekleyebilirsiniz. Bu tür ve bunun gibi özellikleri , basit ve kullanışlı tasarımı ile webmaster‘ların göz bebeğidir.
WordPress, bu kadar yararlı ancak hiç mi zararlı yanı yok ? Unutmayalım ki, hiçbir güzel kusursuz değildir 🙂 WordPress‘in de diğer yazılımlar gibi oldukça fazla açığı vardır. Bunları kapatmak, kişinin elindedir.

En basit şekilde, admin panel yolunu değiştirerek bu işe başlayabilirsiniz. /wp-admin olan yolunu kafanıza göre bir dosya adı ile değiştirerek güvenlik elde edebilirsiniz. Bilinmeyen ve kullanım kitlesi az olan eklentileri kurmayınız. WordPress daima yeni sürümü çıkan bir yazılımdır ve yazılımı & eklentileri sürekli olarak güncel tutunuz.

Webmaster Blogu

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.