Tanışmada İlk İzlenimin Önemi


Merhaba arkadaşlar, bu gün sosyal hayatta gayet önemli bir konudan Tanışmada ilk izlenimin öneminden bahsetmek istiyorum.

Bir kişi ile ilk kez karşı karşıya geldiniz ve konuşmanız gerekti. İlk önce nasıl davranırsınız bunu bir düşünün veya başka biri size bir adres sormak istedi. Nasıl sormasını isterdiniz. Kaba hareketler ile “Buraya nasıl gidicem ben.” diyerek mi ? yoksa “Bakarmısınız bu adrese nasıl gidebilirim” diyerek mi ?

Tabi ki de hepimiz kibar bir şekilde sorusunu soran ve yardım isteyen kişiyi tercih ederiz. Çünkü kurduğu ilk cümlede size karşı nazik olmuştur ve sizi iyi niyetle yaklaşmıştır. Böylesine nazik bir şekilde adres soran birini kolay kolay geri çeviremeyiz tabi ki. Yoksa kabalık etmiş oluruz. Burada bizimde nazik olmamız gerekir. En az sözler kadar etkili olan mimik hareketleridir. Mimiklerimizi kullanırsak çok daha ikna edici ve nazik olabiliriz. Örneğin yapılan bir araştırmaya göre konuşurken başınızı yukarı aşağı onay verir gibi hafif bir şekilde sallamak karşınızdakinin kolay ikna olmasına yarıyormuş. Bu da burada ek bilgi olarak bulunsun. İlk izlenimi nazik ve güzel bir şekilde gerçekleştirdik. Sonraki cümlelerde aynı şekilde olmalıyız. Yoksa ilk izlenim önemini kaybeder. Söz hakkını karşınızdakine vermek ve karşınızdakini dinlerken gözlerinin içine bakmak çok faydalıdır. Karşınızdaki kişi bay ise ciddi bir duruş ve gözlerine bakarak dinlemek güven kazanmanıza yarayacaktır. Karşınızdaki bir bayan ise biraz daha kibar ve hafif gülümseyerek dinlerseniz daha iyi olacaktır. Çünkü siz gülümseyerek dinlerseniz bayanın düşünceleri ister istemez olumlu olacaktır. İsterseniz bunu bir deneyin. Kaşlarınızı çatıp biri ile konuşmayı deneyin. Birde gülümseyerek konuşmayı deneyin. Aradaki farkı emin olun anlayacaksınız. İlk izlenim ne kadar sürecek diyecek olursanız onu açıklamak isterim. İlk izlenim merhaba merhaba dedik bitti. Bu yanlıştır. İlk izlenim süresi ortalama 4 dakikadır. İlk 4 dakika boyunca hal ve hareketleriniz sözleriniz çok önemlidir. Günlük yaşantıda buna o kadar önem verilmez. Herkes belirli bir seviye naziktir. Bu anlattıklarımı uygulayıp deneyebilirsiniz. Karşınızdaki sinirli biri dahi olsa konuşma yeteneğiniz ve mimik hareketleriniz ile o kişiyi sakinleştirebilirsiniz de. Biz buna konuşmanın gücü diyoruz. Konuyu özetleyecek olursak nazik olmalıyız ve empati kurmalıyız.

Konumuzu Anlatan Bir Kaç Söz ;

  • İnsanlar ayna gibidir. Elinizi Kaldırırsanız size elini kaldırır. Ona karşı güler yüzlü olursanız oda size karşı güler yüzlü olur.
  • Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır. ( Kamu Spotu : Evde denemeyin ! 🙂 )

 

Makalemi okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Yorumlarınız değerlidir 🙂

 

Saygılarımla

Melih ÖZKARA

 

Webmaster Blogu

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.