Sosyal Medya Siteleri


Merhaba arkadaşlar,

 

Sosyal medyada çok fazla vakit kaybettiğimi fark ettim ve bunu bir makale ile anlatmaya karar verdim. Fakat bu yazımda bahsettiğim ağırlıklı sosyal site Facebook ‘tur.

Sosyal medya insanların düşüncelerini paylaştığı siteler ve platformlardan ibarettir. Fakat günümüzde o kadar çok bağımlı kaldık ki bu platformlara, hiç çıkmaz çıkamaz hale geldik. Ben günümün ortalama 6 7 saatini sosyal medyada geçiren biriyim. Gerek telefonumdan gerek bilgisayarımdan her zaman için facebook ve instagram hesabım açıktır. Peki ne yapıyorum ? hiçbir şey. Gerçekten hiçbir şey yaptığım yok. O ne paylaşmış bu ne yorum atmış bu neredeymiş kiminleymiş. Bunları bilmeye ihtiyacım yok fakat insanların yaşantılarını görmek, okumak, kendi yaşantınız ile kıyaslama yapmanıza sebep oluyor. Siz hiç mi facebook ‘ta veya farklı bir sitede gezerken “Keşke bende..” cümlesini kurmadınız ? tabi ki kurdunuz.

Sosyal Medya

Sosyal Medya

Bu sitelerden çıkıp biraz gerçek hayata, sosyal hayata dönmeliyiz. Kendimizi böyle siteler yüzünden geliştiremez hale geldik. Tabi ki hepsi bizim elimizde. Bu sitelere bu kadar bağlı kalmak veya kalmamak hepsi bizim elimizde. Düzenli olarak java öğrenme kararı aldım. Bilmeyenler için java bir çok yerde kullanılan bir yazılım dilidir. En basit örneği cep telefonlarındaki uygulamalar birer java yazılımıdır. Fakat java derslerini daha ikinci günden aksattım ve vaktimi sosyal medya hesaplarımda öldürdüm. Cidden tüm vaktimi öldürdüm. Elime hiçbir şey geçmedi. Belkide sadece 2 satır kod öğrenecektim. Belkide 2 satır kod ile bir şey yapılamaz ama yüzlerce satır kod ile yapılabilir. 1 gün 1 hafta 1 ay derken yıllar geçer ve gerçekten iyi bir yazılımcı olabilirdim. Ama daha ikinci günden ipleri sosyal medyaya verdim ve pes ettim. Peki şimdi ne oldu ? kaybettim.

Java

Java

Bu yazıyı yazmamın bir sebebi de gerçekleri bilip ama halen daha kendim için iyi olanı yapmayıp sosyal medyayı aşırı bir şekilde kullanmaya devam etmemdir. Bu yazı ile birazda gerçekleri kendi yüzüme vurmak istedim. Tabi ki tüm bunların amacı sosyal medya kullanımını azaltmak. Kimseye facebook hesaplarınızı kapatın ! demiyorum. Sadece bu kadar, Benim kadar bağımlısı olmayın. Kimseye bir artısı yok. Facebook hesaplarından para kazananlar geçimini sağlayan insanlar var onlara kesinlikle bir sözüm yok fakat bizim gibi sürekli amaçsızca sitede gezen kişilere sesleniyorum, Kesinlike ve kesinlikle bu yazı sizin ve benim için.

 

Tarih 27.06.2016

Sosyal Medya Kullanımını Günde Max 1 Saat olarak kısıtladım.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Webmaster Blogu

1 Yorum

  • Muhammet Esat Karaman
    17 Kasım 2016 at 19:00

    Teşekkürler gerçektende haklısınız sosyal medya hayatın parçası oldu artık

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.