Sapphire Nitro+ Radeon Rx470 8Gb 256 Bit İnceleme


Merhaba arkadaşlar

 

Bir çok facebook grubunda ve forumlarda Sapphire kullanmadan kötüleyen insanlar gördüm. Buna karşılık bir performans ve inceleme videosu çektim. İlk kez performans ve inceleme videosu çektiğim için unuttuğum yerler oldu ve telefon ( LG G4 ) ile çekim yaptım. Fakat bence gayet açıklayıcı ve yeterli bir video oldu. Video ‘dan hariç daha ayrıntılı ve unuttum yerleride dile getirmek için bir makale yazmaya karar verdim.

VİDEO

islemci

İŞLEMCİ

Grafik İşlemci Üreticisi AMD
Grafik İşlemci Serisi Radeon RX Serisi
Grafik İşlemci Radeon RX 470
İşlemci Hızı (Core Clock) 1121 MHz
Artan İşlemci Hızı (Boost Clock) 1260 MHz
Maksimum Çözünürlük 3840 x 2160
Akış İşlemcileri (Stream) 2048

bellek

BELLEK

Bellek Boyutu 8GB
Bellek Tipi GDDR5
Bellek Yolu 256 Bit
Bellek Frekans Hızı 8000 MHz

 

baglanti

BAĞLANTI

Arayüz PCI Express 3.0
HDMI 2 x HDMI
DisplayPort 2 x DisplayPort
DVI 1 x DVI

tasarim

TASARIM

Soğutma Türü Aktif / Fanlı
Slot Genişliği 2 Slot

performans

PERFORMANS

CrossFire Evet / Var
OpenGL 4.5
DirectX DirectX 12
HDCP Evet / Var

enerji_yonetimi

ENERJİ YÖNETİMİ

Ek Güç Bağlantıları 1 x 8-pin
Güç Tüketimi 175W

boyutlar

BOYUTLAR

Derinlik 12.5 cm
Genişlik 24.0 cm
Yükseklik 4.1 cm

 

 

Kimler İçin Uygun ?

2 veya daha fazla monitörde çalışma yapacak arkadaşlar için Rx470 8gb tavsiye ediyorum. Fakat bütcem bu fakat tek monitör kullanmak istiyorum derseniz bir üst model olan Rx480 ‘i tavsiye edebilirim. Çoklu monitörde memory değeri önemli olduğu için ben Rx470 8Gb tercih ettim ve Memnunum.

Soğutma Sistemi ve Fan Ayarları

Arkadaşlar ekran kartı üzerinde 2 adet fan bulunmakta. Bu fanlar ekran kartının ortalama 50 dereceyi geçtiği zamanlarda otomatik olarak çalışmakta. Fakat Sapphire bizi düşünüp Trixx adında bir program yapmış. Programdan Ekran kartı üzerindeki led ışığı, GPU değerlerini, Fan hızı gibi birçok özelliği kontrol ederken aynı zamanda profil olarak kayıt edip, daha sonra farklı profillerde kullanıma göre ayarlamalar yapabilirsiniz. Ekran kartına fazladan voltaj verme gibi seçeneklerde var fakat tavsiye etmiyorum arkadaşlar. Bu karnı tok olan insana yemek yedirmek gibi birşey olur ve bana göre zararlıdır.

sapphire-radeon-rx470-8gb-256bit

Kullanıma Özel Profiller ve Teknik Detaylar

8 Gb olarak kullandığım Sapphire Nitro+ Radeon Rx470, Oyun profilleri, kullanım profileri, fan ayar ve gpu profilleri olmak üzere ortalama 5 – 6 adet profil seçeneğine sahiptir.

Ekran kartımızda ;

1 Adet DWİ

2 Adet HDMİ 2.0b

2 Adet DisplayPort 1.4 çıkışımız bulunmakta.

Maximum 4 Adet monitör bağlanabilmektedir.

 

Api ayarları ise ;

OpenGL® 4.5

OpenCL 2.0

DirectX® 12

Vulkan™ 1.0

Shader Model 5.1 Şeklindedir.

 

Soğutma bölümünde ise ;

Fan olarak 2 Adet 95mm fan bulunmaktadır. Her fanda 1 adet olmak üzere toplamda 2 adet sökülüp takılabilen rulmanlar bulunmaktadır. Bu önemli bir özelliktir çünkü zamanla tozlanabileceği için söküp temizlemek, rulmanları temizlemek gerekecektir. Bu özellik ile oldukça kolay bir temizlik yapılabilmektedir.

Yukarıda bahsettiğim Trixx programı ile sıcaklık değerlerini kontrol edip fan ayarlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Fanlarınızı test tuşu ile test edebilir. Performanslarını RPM değerinde görebilirsiniz.

trixx-ayari

 

radeon-ayari

Enerji Tüketimi

Sapphire Rx470 1 Adet 8 pinlik güç girişine sahiptir ve 175W güç harcamaktadır. Bana göre harcığı değer gayet normal ve bu değeri hak eden bir ekran kartıdır.

Uyumlu Olduğu İşletim Sistemleri

Windows 10, Windows 8/8.1 ve Windows 7 olarak toplamda 3 adet windows versiyonunda çalışmaktadır. Benim tavsiyem Windows 10 kullanmanızdır zira Ekran kartımız Directx 12 desteklediği için güncel bir sürüm windows kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

 

Okuduğunuz ve İzlediğiniz İçin Teşekkürler

Saygılarımla..

Webmaster Blogu

2 yorum

 • Muhammed KAPLAN
  5 Ocak 2017 at 17:16

  Yakinda Allah izin verirse bende bi bilgisayar topluyacağım. 480mi 470mi alsam karar veremedim. Acaba 470 önerirmisiniz? pek bir fark varmı fps konusunda?

  • MelihOzkara
   6 Ocak 2017 at 13:41

   Eğer çoklu monitör ise rx470 tavsiye ederim. Tek monitör ise rx480 daha iyidir. aralarındaki fark çok az. Ben rx470 kullanıyorum ve gayet memnunum

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Twitter Timeline

Adsense