Quantum bilgisayarlarına hazırmıyız ?


Merhaba arkadaşlar

Teknoloji ve bilgisayar camiasına yeni bir teknoloji geliyor. Bu teknolojiye kuantum bilsiyarı ismini verdiler ve bunu illaki bir kere olsun duymuşuzdur. Bir süredir çıkacağını bekliyorduk fakat bu sefer elimizle inceleyemesekte uzaktan erişim sağlayabileceğimiz bir teknoloji var. Kuantum teknolojisi.

Bu teknolojiyi duymayan bilmeyen kalmadı tabi ki. Bu günlerde popüler olmasının sebebi ise, IBM geliştirdiği bir Quantum bilgisayarını herkesin kullanabilmesi için bulut servisi şeklinde kullanıma açtı. Bizim bilgisayarımız ile Quantum bilgisayarı arasındaki fark nedir diyecek olursanız öncelikle dijital dünya hakkında bir miktar bilgi sahibi olmalısınız. Zira bu makalede kullanacağım bazı terimler sizlere yabancı gelebilir.

Günlük hayatta kullandığımız bilgisayarların çalışma mantığına İkili Rakam ismi verilir. İngilizce olarak Binary Digit denilir ve kısaltması BİT olarak bilinir. BİT kavramı ya 1 yada 0 dır. 1 ve 0 rakamlarından 8 adet yan yana getirirseniz ortaya BYTE ( bayt ) çıkar. Günlük hayatta kullandığımız KiloByte, MegaByte, GigaByte veya TeraByte kavramları aslında sadece çok miktarda 1 ‘lerden ve 0 ‘lardan oluşan kavramlardır. İkili hesaplamanın temelleri Alan TURING ve  John Von NEUMANN gibi matematikciler kadar eskilere dayanmaktadır. Şuan da kullandığımız bilgisayarların temel mantığı biraz öncede dediğim gibi 0 lar ve 1 lerdir. Olmak yada olmamak gibi. Olmak yani 1 ler, yada olmamak yani 0 lar. Dijital sistemlerin özü tamamen bunlardan ibaret.

Quantum bilgisayarlarda da BİT ‘ler mevcut tabi ki ama bitlerin Quantum versiyonu var ve bu bitlere QUBİT ismi veriliyor. QUBİT aynı bitlerde olduğu gibi 0 ve 1 olabilir ama aynı anda hem 0 hem de 1 olabilir. Aslında zor açıklanabilecek gizelimli bir sır gibi. Bu yüzden tamamen farklı, karmaşık ve şaşırtıcı yeni bir dünya için hazır olmamız gerekiyor.

Artık böyle bir dünyaya herkes girebilir. Hatta Quantum bilgisayar almaya bile ihtiyacınız yok. Çünkü IBM bunu sizler için sağlıyor ve kullanmanıza izin veriyor. IBM ‘in açtığı bulut servise üye olduktan sonra size kısa bir ders veriyor. İyi anlayıp Quantum hesaplamalarının mantığını öğrendikten sonra, özel tasarlanmış bir arabirime sizi aktarıyor. Bu ara birime Quantum Processor deniliyor. Çünkü programlamayı bir müzik bestesi gibi nota kağıdına benzer bir bölümde yapıyorsunuz. Yaptığınız algoritmalar basit dosyalar olarak değil de Müzikal Besteler ismi ile sisteme kayıt ediliyor. Biz telefonumzdan, bilgisayarımızdan veya tabletimizden bu ara birimi kullanırken, hesaplanan veriler arka planda bir Quantum laboratuvarında işlem görüyor. Hatta isterseniz bu laboratuvarı 360 derelik bir video ile IBM sizlere görme imkanı sunuyor. Quantum bilgisayarı laboratuvarın içinde soğutucuların arasında bir kapsul gibi görünen özel bir bölme içerisinde duruyor. İçerinin oldukca soğuk olduğunu da söylemeden edemem. İnternette 360 derecelik videoyu izleyecek olursanız Helyum4 pompalayan soğutucuların seslerini rahatlıkla duyabilirsiniz.

Quantum bilgisayarı bizim bilgisayarlarımızdan dahamı hızlı sorunu elbet soran olacaktır. Normalde buna Evet veya Hayır cevabını vermem gerekir. Fakat Quantum dünyasında işler bu kadar basit olmuyor. Bazi işlemlerde normal bilgisayarlar ile aynı performasta çalışıyor. Fakat bazı işlemlerde ise normal bilgisayarların adının dahi geçmeyeceği bir hızda işlem yapıyor. Önemli olan Quantum bilgisayarına doğru işlemi yaptırabilmek. IBM ‘in bu bilgisayarı halkın kullanımına açma sebeplerinden biride budur bence. Farklı beyinlerin bilgisayarı ne kadar zorlayacağını, onu hangi işlemler için kullanacaklarını görmek için. Kim hangi problemi çözmeye çalışacak, kim nasıl bir yol izleyecek. Bu makalem biraz kafa karıştırıcı oldu bunu kabul ediyorum. Açıkcası yazarken bende biraz zorlandım doğrusu.

Biz normal fizik kurallarına göre yaşayıp hayatımızı sürdürüyoruz. Fakat bu bilgisayarlar Quantum fiziği ile alakalı olduğu için başlarda bizlere biraz ters gelecektir. Eğer quantum olayını iyi anlamak istiyorsanız ön yargılarınızdan biraz kurtulmanız gerekiyor. Bildiklerinizi biraz unutup quantum fiziğini anlamaya çalışmalısınız.

Peki bu teknoloji ne işimize yaracak diyecek olursanız. Şuanda bir buzdalabı kadar olan bu quantum bilgisayarı küçülüp cebimize kadar girince ne gibi işlemlerde kullanacağız ? beni asıl düşündüren bu.

Bu soruyu şöyle cevaplamak isterim.

Michael FARADAY adında ki bilim insanı Mekanik enerjiyi Elektrik enerjisine dönüştürmeyi başardı. Bunu küçük bir dinamo ile gerçekleştirdi. O zamanlar bunu gösterdiği, tanıttığı kişilerin tepkisi “Bunu yaptın ama bizim ne işimize yaracak bu. Bunun dünyaya faydası ne?” oldu. Faraday şaşırıp şu cevabı verdi ;

-Yeni doğmuş bir bebeğin dünyaya faydası ne?

 

IBM Quantum bilgisayarını denemek isterseniz diye link vermek istedim.

https://quantumexperience.ng.bluemix.net/qstage/#/login )

Okuduğunuz için teşekkürler.

Webmaster Blogu

1 Yorum

  • Hayri Kırşan
    6 Mayıs 2017 at 12:22

    Çok fonksiyonel bilgisayarlar, bizim bilgisayarlarımızda 0 ve 1 olmak üzere iki mantık varken onda bu çok daha çeşitli olabiliyor, bu nedenle çok işlevseller.

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.