Patatap site incelemesi


Merhaba arkadaşlar

İnternette gezerken bir siteye rastladım ve gayet hoşuma gitti. Eğlenceli ve vakit geçirilebilecek bir site. Websitenin ismi Patatap. Klavyede ki tuşlara basarak değişik sesler çıkarttığımız siteleri bilmeyen yoktur. Bu sitede bu kategoride fakat biraz daha ayrıntılı ve hoş bir tasarıma sahip.

Siteye ilk girdiğimizde 0 dan 156 ya kadar rakamlar doluyor ve site açılıyor. Sitenin üst kısmında “Press any key, A to Z or spacebar, and turn up speakers” yazıyor. Yani A dan Z ye kadar tuşlara basarak veya Spacebar’a ( boşluğa ) basarak hoparlörü açabilirsiniz diyor.

Daha sonra A dan Z ye kadar bastığınız tuşlar ile müzik yapabiliyorsunuz. Spacebar yani boşluk tuşu ile ritim ayarını değiştirip daha hoş melodiler yapabilirsiniz. Tabi ki android ve ios cihazlarımızdan bu uygulamayı indirip kullanabiliriz. Mobilden kullanım ayrı bir zevkli. Site sesleri yavaştan ziyade daha çok hızlı ritimlere sahip. Metal sesleri gibi. Gayet hoş seslere sahip.

Patatap ‘ı diğer site ve uygulamalardan ayıran en önemli özelliği, sadece ritimi duymanızı değil görmenizide sağlıyor. Ritim nasıl görülebilir ki diyenler olacaktır elbet. Her kareye uygulanmış, animasyon ve ses var. Her tuşa bastığınızda ritimler ile birlikte animasyonlarda ortaya çıkıyor. Biraz üzerinde uğraşılırsa gayet güzel ritimler oluşabiliyor. Şahsen 15 dakikamı harcadım 🙂

Bu site görme ve duyma özelliklerinizi karıştırıp sinestezik bir deneyim yaşatıyor ve hislerinizi daha iyi anlamanızı sağlıyor. Patatap ‘ın sesleri uzakdoğulu müzisyen grubu Lullatone tarafından tasarlanmış. Eğer müziği seven bir kişiyseniz 10 parmak klavye kullanarak gayet güzel ritimler yakalayabilirsiniz. Patatap ‘ın görsel tasarımcısı Jono Brandel müzik geliştirirken ne amaçla bunu yaptıklarını şu sözler ile anlatıyor ;

Patatap ’ı üretirkenki motivasyonumuz, görsel müzik araçlarını daha geniş bir kitleye tanıtmaktı. Bu alanda birçok disiplinden sanatçılar çalışıyor ve çoğunun da amacı sinestezi durumuna ulaşmak, yani tek bir duyunun tetiklenmesiyle, diğer duyuların da kendiliğinden uyarılmasını sağlamak. Kokuları duymak ve sesleri görmek, sinestezik durumlardır. Patatap ‘ta da sesler renkli görsel animasyonları tetikliyor.

İşte patatap ile yapılmış bir müzik 🙂

Müzikle ilgilenmeyen bir kişinin dahi ilgisini çekmek için zorlu çalışmalar yaptıklarını belirten Lullatone grubu, bunu nasıl başardıklarını şu sözler ile anlatıyor ;

Patatap ’ı tasarlarken en çok dikkat ettiğimiz noktalardan biri, çalan herkesin güzel sonuçlar elde edebilmesini sağlamaktı. Bunun için ilk olarak tüm sesleri en kısa ve en basit hallerine indirgedik. Hemen her ses tonu, birden çok katmandan oluşuyor, bu nedenle aynı anda birçok tuşa basıldığı zaman ortalığın karman çorman olmaması için özen gösterdik.

En önemli stratejimiz, her seti 13 melodik ve 13 ritmik ses olarak kurgulamaktı. Melodik öğeler fazla olduğunda nefes alan parçalar üretmenin zorlaştığını projenin ilk aşamalarında fark ettik. Daha sonra da setler için birbirine yakıştığını düşündüğümüz sesleri seçtik ve biraz da baharat niyetine rasgele sesler ekledik.

www.Patatap.com

Webmaster Blogu

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Twitter Timeline

Adsense