Ortaklık Konusunda ki Gözlemlerim


Merhaba arkadaşlar,

 

Bir süredir yeni proje üzerinde çalışıyorum. Çalışmaktan kastım sadece neler yapabileceğimi düşünüyorum. Bunun için bir ekip kurmak istedim. Tek başıma çabalamaktansa, ekip olarak çalışabileceğim insanlar bulup çok daha verimli olabilirim diye düşündüm. Ekibime gelecek kişiler sadece fikir verecek ve bana yardımcı olacaktı. Hiçbir yatırım vb. istemedim. Garip bir durum ki 4 kişiye teklif sundum ve 4 kez red cevabı aldım. Buna karşılık olarak daha çok düşünüp, daha fazla zaman ayırıp, bu projeyi tek başıma yapma kararı aldım. Normalde tüm projelerimi ve fikirlerimi tek başıma geliştirip uygularım. Fakat bu projemde daha kapsamlı düşündüğüm için ekip istemiştim. Teklif sunduğum kişiler uygun kişiler olmayabilir, bunun yanında projeyi tam anlatmadığım içinde isteksiz olabilirler. Projeyi bir kenara bırakıp, insanların ekip olmamasını araştırmaya başladım. Facebook gruplarında ve webmaster forumlarında biraz gezdikten sonra bir şey dikkatimi çekti. Ortalama 3 farklı projeyi inceledim ve gözlemlerim hep aynı yönde oldu.  Projeleri özellikle blog olarak seçtim çünkü genelde blog projeleri üzerinde çalışıyorum. Gözlemlediğim projelerde güzel bir uğraş verilmiş, logo tasarım düzenlemeleri yapılmış, içerikler girilmiş fakat daha sonra ilgilenilmeyip bir köşeye atılmış. Bir kaç ay sonra yük gibi görülüp Alan adı fiyatına satılmış.

 

Bu gözlemlerden sonra proje sunduğum ve davet ettiğim insanlara çok daha fazla dikkat etmeye çalışmam gerektiğini anladım. Davet ettiğim kişiler ilerleyen zamanlarda projeyi boşlayıp, beni zor duruma düşürebilir. Sonuç olarak vakit kaybetmiş ve projeme zarar vermiş olurum. Blog yazmaya çok fazla vakit ayıramıyorum. Fakat bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Bu konu zevk için veya vakit geçirmek için açılmış olan blog projeleri için çok önemli bir konu olmayabilir. Fakat yatırım yapılmış, artı ve eksileri düşünülmüş bir proje için ciddi önem taşımakta.

 

Bu gözlemler için kaybettiğim vakit, projeme ayıracağım vakitten çok daha fazla verimli geçtiğine inanıyorum. Bunun benim için ciddi bir tecrübe olduğunu düşünüyorum. Buna istinaden daha sonra yapmayı düşündüğüm ve hazırladığım projelerde bu konuya çok daha fazla dikkat edip, ekip arkadaşlarımı çok daha dikkatli seçecek ve projeme davet etmeden önce kişileri iyi analiz edeceğim.

 

Umarım gözlemlediğim ve araştırdığım kişileri size anlatabilmiş, bu konu hakkında birazda olsa bilgilendirme yapabilmişimdir.

 

Okuyup düşüncelerimi paylaşmamı sağladığınız için teşekkürler.

Webmaster Blogu

20 yorum

 • Ali Osman Şen
  3 Mart 2017 at 01:32

  Türkiyede maalesef düzgün ortaklıklar kurulamıyor. Nedenini tam kavrayamadım ama Avrupada sorunsuz işleyen ortaklık düzenleri yurdumuzda sorun veriyor. Şu an için tek girmek daha mantıklı.

 • Muhammet ali gokdemir
  3 Mart 2017 at 16:25

  İnşallah projeniz başarılı olur ben sağlam ekip kurup istediğiniz gibi büyük bir proje olacağına inanıyorum iyi çalışmalar

 • deniz
  3 Mart 2017 at 16:56

  eger bir iş yapacaksan tek yapacaksın her zaman söylerim bunu ortak mortak ugraşmıcaksın bana illaki sıkıntı cıkarıyor bu yüzden ne ana babalar ne abi kardeşler birbirine girdi özellikle akrabanla iş yapmıcan aga teşekkürler makalen için baya bilgilendirici olmuş.

 • Olcay
  3 Mart 2017 at 20:49

  Ortaklı konusunda bahsettiğin sorunlar yaşanabiliyor ama gerçekten destek olan, senin iyi yerlere gelmeni isteyecek ortaklar her zaman için iyidir.

 • Ercan KIZILKOCA
  4 Mart 2017 at 18:29

  Çok güzel bir makale olmuş. Şahsen ben ortak bir iş yapmak istemem her ne kadar arkadaşım da olsa.

 • Anıl Şenyurt
  6 Mart 2017 at 01:23

  Açıkçası ortak olarak iş yapmak iyidir ancak iyi, güvenilir bir ortak bulmak gerekli. Bazı durumlarda anlaşmazlıklar da ortaya çıkabilir. Güvenmediğim birisiyle kesinlikle ortaklık kurmam.

 • Yusuf Genç
  6 Mart 2017 at 01:30

  Ortaklık için yapacağınız işin de böyle bir ortaklık için uygun olması gereklidir . Yapılacak projeyi iyice düşünüp tek yapılabilir mı yapılamaz mı buna göre güvenilir birisiyle iş birliği yapılabilir.

 • Zeynep
  11 Mart 2017 at 14:46

  Bir işi tek başına da yapabilirsin ama ortakların iyi olduğu takdirde daha da iyi yapabilirsin. Ama bu zamanda da dediğim şekilde ortak bulunur mu işte orası muamma!

 • Selim Enes
  11 Mart 2017 at 15:00

  Türkiye’de maalesef ortaklık konusunda insanlara güvenmek gerçekten çok zor. Ben de aynı şekilde zamanında çok ortak aradım ancak insanlar ortak olurken bile maaş istiyor utanmadan. Umuyorum ki bu kitle en yakın zamanda kendini toparlar…

 • Yusufwmt
  30 Mart 2017 at 18:25

  Ülkemizde iyi bir ortak bulmak gerçekten zor. Her sektörü ele geçirmeye çalışan sektörü alt üst eden veletlerden . Ortaklık konusundan aileden gelen bilgi olduğundan 2 yıldır hep tek başıma ilerlemeye çalıştım fakat bilmediğim anlamadığım bir sürü nokta oldu bi yerden sonra tek kişi yetersiz kalıyor neyse yakın zamanda 3 aşamalı projem için bir ortak bulayım süreç hızlansın çabuk ilerleme kaydedeyim dedim neyse ortak buldum ama yok çeneden başka bişey yok 😀 icraat sıfır ama sorsan google ı baştan yazar 😀 tek devam..

 • Hayri Kırşan
  30 Mart 2017 at 22:33

  Ortaklık konusunda acele karar almamak, iyi düşünmek gerekir. Ayrı zamanda ortak olacak seçeceğiniz kişi 3 ün 5 in hesabını da yapmamalı bence…

 • Gökhan
  1 Nisan 2017 at 09:20

  Gayet açıklayıcı VW başarılı bir yazı olmuş

 • Ali
  1 Mayıs 2017 at 17:18

  Ortaklık bence saçma bir olay. Kimin ne çıkacağı yada kimin ne olduğunu önceden bilemeyiz. Yararlı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık

 • Gökmen
  1 Mayıs 2017 at 20:25

  Ortaklık bazen bizi iyi yerlere getiriyor iken bazende çok kötü hallere sokabiliyor. Bence siz siz olun bildiğiniz adamlarla ortak olun. Ve gireceğiniz sektörde bilen biri olursa tüm iş size kalmaz

 • Furkan
  3 Mayıs 2017 at 09:36

  Ortak demek herşeyi yarı yarıya bölüşmek demek. Seçerken dikkatli olunması lazım.

 • Eren İnci
  6 Mayıs 2017 at 12:56

  Ortaklık ile gelinen gerçekten büyük yerler var, ama ortağınızı çok iyi tanımıyorsanız size yamuk yapıp, yapmayacağını bilemezsiniz. Tektabanca biraz zor olsa da bazen daha iyi oluyor.

 • Berat
  6 Mayıs 2017 at 16:25

  Başarılı bir yazı. Ben her zaman tek çalışmaktan yanayım. Eğer yetişemiyorsam eleman alırım. Ortaklık sıkıntı 🙂

 • Ege Beşiroğlu
  6 Mayıs 2017 at 16:53

  Özellikle Türkiye’deki ortaklığı konuşursak buna sayfalar yetmez fakat ortada olan belli şeyler var. Bunları makalenizde belirtmişsiniz. Güzel makale.

 • Furkan H.
  6 Mayıs 2017 at 17:14

  En büyük hatamız bütün insanları kendimiz gibi dürüst saf işinin ehli görmemiz .
  Önemli olan hatalardan ders çıkarmaktır hocam 🙂

 • İsmail Can Memiş
  17 Ekim 2017 at 17:13

  Genelde hepimiz yakın bir arkadaşımızla ortak oluyoruz. Ancak gözlemim şu şekilde oldu. Eğer yakın bir arkadaşla yapar iseniz aranız bozulur. Sırf bir iş yüzünden birbirinize soğuyabilirsiniz. Şayet bunu yaşayarak biliyorum. Başarılı bir gözlem olmuş.

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.