Konsantrasyon ve Odaklanmanın Önemi


Merhaba arkadaşlar

 

Günlük hayatta bir iş ile meşkul olurken veya bilgisayar başında bir iş yaparken kendimde ki odaklanma sorununu fark ettim. Müzik dinliyordum ve aynı zamanda blog yazmaya çalışıyordum. Fark ettim ki ne yazdığımı anlıyorum, ne dinlediğimi. Bunun için biraz araştırma yaptım ve farklı işleri aynı anda yapbilmek üzerine bazı yazılar okudum. Anladım ki, insan beyinleri aynı anda farklı işler yapmaya müsait değil. İnsan beyini bir bilgisayar değil. Bilgisayar aynı anda bir çok işlemi yapabilir. Ve hiçbirini de bir birine karıştırmaz. Buna bilgisayar dünyasında “MultiTasking” denir. Kısaca anlamı birden çok işlemi aynı anda yapabilmektir.

Bilgisayarlar tabletler hatta telefonlarımız bile bu işi gayet güzel bir şekilde başarıyor. Aynı anda bir çok işi, hatasız yapıyor. Fakat bu aletleri kullandıkca sizde aynı anda birçok işi yapmayı deniyorsunuz. Buna bir örnek verecek olursak;

Birinden mesaj gelmiş. Acaba ne yazmış. Mesaja baktın ardından bir bildirim gelmiş. Facebook’ta biri yorum yapmış. Bir arkadaşımda resim paylaşmış. Buna yorum yapmadan olmaz. Şu paylaşımda güzelmiş beğenmeliyim. Bi saniye mail mi gelmiş. Pardon ama sadece mesaja bakacaktık ? Kabul edelim ki bunu bir çoğumuz yapıyoruz. “Ben bunları hep yapıyorum ve yapabilirim zaten.” Demeyin arkadaşlar. Beyinlerimiz birer bilgisayar değil.

“Bilgisayarların yaptığı MultiTasking yeteneği insanlar için bir ilizyon.”

Bunu söyleyen kişi MIT ‘de Nörobilim alanında görev yapan DR. Earl. K. Miller. İnsanlar aynı anda birkaç işi yapmaya çalıştıklarında yaptığını zannederken, aslında sürekli olarak iş değiştirirler. Sürekli olarak bir işten diğerine geçmeye başlarlar. Bunu basit bir sorun olarak görmeniz normal. Kulağa pekte sorun çıkaracak gibi gelmiyor. Fakat Londra İniversitesinde yapılan bir araştırmada IQ oranınızı düşürebilir.

Birden fazla iş yapmaya çalıştığımızda aslında hiçbir işi tam yapamıyoruz. Her işten biraz biraz yapıyoruz ve böylece hiçbir iş tamamen tamamlanmıyor. Bu yüzden sürekli meşkul gibi görünüp aslına hiçbirşey yapmıyoruz. Sadece bir işe 0daklanabilsek, o işi tamamlamanın mutluluğunu yaşayabiliriz.

Facebook, Twitter, İnsatagram ve bu tarz sosyal medya sitelerinden, iş yaparken uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Dikkatinizi en çok dağıtan etkenlerden biri Sosyal Medya ‘dır. Bu etkenlerden kurtulup odaklanmaya çalışmalısınız. Böylece en iyi şekilde odaklanabilir ve sonuca ulaşabilirsiniz.

Odaklanmak ve Konsantrasyon kavramlarına gerçekten önem vermeliyiz. Dikkat bozukluğu gerçekten yaygın bir hastalık haline geldi ve yayılmaya devam ediyor. Bunu basit olarak düşünecek olursanız bir oyunda bile etkili olabiliyor. Dış etkenlerden kurtulup oyuna odaklandığınızda bile bunu fark edebilirsiniz.

Başkaların ne diyeceğini düşünerek iş yapmak yerine, odaklanıp sadece kendiniz için iş yapın. İş yapmaktan kastım her ne işle meşkul olursanız olun. Oyun oynamak blog yazmak vb. Odaklanmaya özen gösterin. Gerçekten gelişimi ve başlarıyı elde edeceksiniz.

Kaynak : Aynı anda kaç işe birden odaklanabilirsiniz?

Webmaster Blogu

5 yorum

 • Halil Sertkaya
  27 Ağustos 2016 at 19:51

  Güzel bir yazı olmuş ellerine, kahvene sağlık 🙂 Barış Özcan’ın “Zinciri Kırma” adlı videosu ile ilgili bir yazı yazmanıda bekliyorum.

  • MelihOzkara
   28 Ağustos 2016 at 23:15

   Böyle değerli yorumları gördükce daha fazla yazma isteği hissediyorum. Çok teşekkür ederim. Zinciri Kırma videosu beni gerçekten etkileyen bir video ve listeme ekleyip yazıyı yazacağımı belirtmek isterim 🙂

 • Alıntı
  29 Ağustos 2016 at 04:33

  MIT’ye kadar uzunan derin referanslarla kaliteli bir içerik ortaya koymuşsun tebrik ediyorum.

  • MelihOzkara
   29 Ağustos 2016 at 12:53

   Araştırmalarımı derinlemesine yapmayı seviyorum. Teşekkür ederim.

 • Kadir Tezcan
  26 Aralık 2016 at 16:37

  İnsan bir iş yaparken tüm dikkatini o işe vermezse inanın mutlaka bir yerlerde hata verebiliyor hocam bu yüzden sizden dikkat dağınıklığı nasıl önlendir hakkındada makalenizi bekliyorum Hayırlı Günler.

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Twitter Timeline

Adsense