Kendinizi Küçük Görmeyin


Merhaba arkadaşlar

 

Bazı işlere başlarken kendime hedefler koyarım. Örneğin bu bloğu açmakta ki amacım insanlara benimle ilgili bilgileri sunmak ve düşüncelerimi insanlara aktarmaktı. Hedefim ise alexa sıralamasında TR 15k altı bir rakama ulaşmaktı ve günlük 200 kişiye sesimi duyurabilmekti. Düşünsenize günlük sadece 200 kişi. Biraz küçük gibi görünüyor fakat düşünüldüğünde 200 farklı kişi sizin düşünücelerinizi hergün okuyacak. Sadece düşüncelerimi paylaştığımı göz önünde bulundurursak bu şimdilik iyi bir rakam. Hedefimi biraz küçük belirledim çünkü bende bloğumu açarken kendimi biraz küçük gördüm. Benim düşüncelerimi, hislerimi ve anlatmak istediklerimi insanlar neden okusun ki? diye düşündüm. Fakat sonradan fark ettim ki insanlar, diğer insanların görüşlerini ve düşüncelerini merak ediyor. Herkesin yazdığı teknoloji makalelerinden sıkılmış o kadar çok insan var ki çevremde. Sayısı gerçekten fazla. Ama inatla halen daha teknoloji makaleleri, telefon incelemeleri ve bu tarz konular üzerine gitmeye devam ediyoruz. Bunları yazmayın demiyorum ama biraz farklılık gösterin. Herkes iPhone 6 Plus anlatırken, sizler nokia eski telefonları anlatın. Onlar Lg araştırırken sizler farklı markaları araştırın. Demek istediğim internette bolca bulunandan ziyade az bulunanı yazmaya araştırmaya özen gösterin. Kendinizce bir farklılık yaratın. Benden ne olur ki? demeyin. Herkesin bir yeteneği, belirli bir alanı vardır.

 

Sizlere birde şöyle bir örnek vermek istiyorum. Lisede muhasebe üzerine okudum. Gayet başarısız oldum. Açık liseye başladım yine başarısız oldum. Ama bir şekilde lise 4 ‘e kadar geldim. Fakat fotoğrafcılık üzerine okul okuyupta bana ödevinde yardım isteyen arkadaşlarım vardı. Onların Nikon Canon makineleri vardı ve ben o makineleri onlardan daha iyi kullanıyordum. Demek ki benim yeteneğim fotoğraf çekmek üzerineydi. Sizin yeteneğiniz ne peki? Beş dakikanızı ayırın ve düşünün. Bu bloğu okuyorsanız bir şekilde buraya kadar geldiniz ve düşüncelerimi okumaya devam ediyorsunuz. Belkide araştırma yaparken benim bloğuma rastladınız. Belkide sizin yeteneğiniz araştırmaktır. Bu olamaz mı yoksa? “Araştırma diye yetenekmi olur. Saçmalama.” Demeyin. Bakmak ile görmek arasında, okumak ile anlamak arasında çok fark vardır. Her insan bakar fakar herkes göremez.
Bir blog açmayı düşünüyorsanız düşünmeyin. Hemen açın. Zamanla kendi konunuzu ve yönünüzü kendiniz bulacaksınız zaten. İster teknoloji sitesi, ister bilim kurgu sitesi açın. Zamanla kendi alanınıza yönelecek ve kendi konunuzu bulacaksınız. Acaba ne hakkında açsam demeyin. Her insan farklıdır ve düşünceleri özeldir. Belki de yazacağınız bir makale bir insana ilham kaynağı olacak ve o insan sayenizde büyük işler başaracak. Fakat sizlerden ricam Bloğunuzu ticaret için kullanmayın. Şuanda 0’dan bir blog açmaya kalksanız en fazla 100 TL maliyeti olacaktır. Alan adı hosting tema derken en fazla 100 TL. O verdiğiniz 100TL nin karşılığını insanların yorumları ile zaten alacaksınız. Sokakta bir kişi size uzatıp 100 TL vermesi mi hoşunuza giderdi? yoksa yanınıza gelip “Sen melih değilmisin. Bloğunu okuyorum gerçekten güzel yazıyorsun tebrik ederim.” demesi mi hoşunuza giderdi. Ben şahsen yanıma gelip bloğumu okuyan kişiyi tercih ederim. 100 TL’yi sadece 1 dakikada harcayabilirsiniz. Fakat o kelimeleri ömrünüz boyunca unutamazsınız. Sizi takip eden, düşüncelerinizi seven ve sizi anlayan birilerinin olduğunu bilmek insanı nasıl mutlu ederdi bir düşünün.

Yazımı fazla uzatmadan asıl konuya dönmek istiyorum. Hedeflerinizi büyük belirleyin ki bir amacınız olsun. Küçük hedeflere ulaşmak kolaydır. Önemli olan büyük hedeflere ilerlemektir. Bu konuya dikkat etmenizi ve hedeflerinizi doğru seçmenizi rica ediyorum. Hedef seçimi ile ilgili de bir makale yazmayı planlıyorum doğrusu.

Sağlıcakla kalın 🙂

Webmaster Blogu

6 yorum

 • Halil Sertkaya
  17 Ağustos 2016 at 16:14

  Güzel bir yazı olmuş. Daha önce oturup bu kadar uzun blog yazılarını okumazdım ama bu yazı hoşuma gitti. Ellerinize sağlık yazmaya devam edin.

  • MelihOzkara
   18 Ağustos 2016 at 13:40

   Beğendiyseniz ne mutlu, çok teşekkürler 🙂

 • Gökhan TEPE
  18 Ağustos 2016 at 18:34

  Yaziniz gayet basarili.Her uzun yaziyi genel de okumam fakat blogunuzu ozenle takip ediyorum.Basarilar

  • MelihOzkara
   18 Ağustos 2016 at 18:51

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, beğendiyseniz ne mutlu

 • Hüseyin tuğrul
  19 Ağustos 2016 at 01:35

  harika bir yazı

  • MelihOzkara
   20 Ağustos 2016 at 00:20

   Teşekkürler

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.