Geliştirilmiş Kişisel Website Tasarımı Hakkında


Merhaba arkadaşlar

İnternette gezinirken geliştirilmiş bir scripte rastladım. Arkadaşımız özenle yabancı birinin kodladığı ” Kişisel Website Tasarımı ” ‘nı alıp düzenlemiş, eklentiler yapmış piyasaya sürmüş. Ama işin garip kısmı şu ki kimse bunu fark etmemiş ve gayette güzel bir şekilde kullanmış.

Bahsettiğim Scriptin Görüntüsü ;

sahte-kisisel-web-scripti

Ve bu da orjinal tasarımdan bir görüntü ;

Kisisel-web-site-tasarimi

Tabiki link vermeden olmaz. Orjinal tasarım bir tema sitesinde 17$’a satılıyor.

Link :  J.S. – Responsive Theme

 

Zaten biraz kullanan arkadaşlar kolay bir şekilde anlayabilir tasarımın yabancı sitelerden alınmış olduğunu. En belirgin sebeplerinden birisi Türkçe karakterlere uyumsuz olmasıdır. Tasarımda Türkçe karakter sorunu vardır. Türk bir tasarımcı nasıl olur da bu kadar tasarımı yaptıktan sonra Türkçe karakter sorununu çözemez ? bunu bir düşünün isterseniz. Kendi ismiyle tasarımı tamamlamış ve paylaşıma sunmuş. Şuanda o kadar çok sitede var ki Google de bulmanız hiçte zor olmayacaktır. Bazı arkadaşlar tasarımı arayacak olursa, Google ‘ye ” Gökhan Balbal Kişisel Website Tasarımı ” yazması yeterlidir.

Ama bunu yapan ” Gökhan Balbal ” kopyalama ve çalma amaçlı değil, geliştirme amaçlı yapmıştır.

Şimdi diyeceksiniz ki “Adam birebir çalmış 2 ikon koymuş ve kandırmış milleti.” İşin aslı pekte öyle değil. Bizzat kendisine instagram üzerinden yazarak öğrendim. Bu makalemi gördüğünde pek hoş karşılamadı tabi ki. Her neyse. Hikaye aslında şu şekilde gelişmiş ;

– Bir arkadaş Gökhan ‘a gidip kodlama öğrenmek istediğini ve yardımcı olmasını ısrarla istemiş. Gökhan kıramayıp yardımcı olmuş ve o arkadaş bu tasarımı daha önceden ” ThemeForest” isimli tema sitesinden satın almış. Fakat tasarımda admin paneli bulunmadığı için zorlandığını Gökhan ‘a belirtmiş. Gökhan hem panel yapıp temayı kolaylaştırmak hemde arkadaşın öğrenmesinde faydalı olması için göstererek ve öğreterek temaya bir admin paneli tasarlamış. Ortaya çıkan sonuç güzel olunca paylaşma kararı almış ve tema güzel ilgi toplamış. İnstagram üzerinden konuşmalarımızda Türkçe karakter sorununa vakit ayarımadığını üzerine basa basa belirtti.

Tasarımların ikisini de inceledim

Tasarıma Sosyal medya ikonları koyup, kodlarda bazı oynamalar yapılmış ve gayet anlaşılır bir admin panel tasarlamış. Türkçe karakter sorunu, sitenin asıl kodlaması yabacı olduğu için biraz uğraştıracaktır. Vakti olmadığını instagram üzerinden yaptığımız konuşmada belirtti. Türkçe karakter sorunu için uzun bir kod değişikliği gerekliği çok belli. Bu yüzden Türkçe karakter sorununu çözmemiştir.

Peki bunu niçin paylaştım ?

Ülkemizde her ne kadar tasarımı alıp admin panel ekleyip, düzenlemeler yapıp paylaşanlar olsa da, kendi düşünceleri ile kodlayıp ücretsiz dağıtan arkadaşlarda var. Burada arkadaşımız temayı 0 dan yapmamış olsa bile güzel bir iş çıkarmış. Ülkemizdeki bir çok kişi bu tasarımı kullanıyor. Bir çok yerde tema paylaşıldı fakat hepsinde Gökhan BALBAL kodlaması olarak geçiyor. Bu yanlışı düzeltmek için bu yazıyı yazma gereği duydum.

Temanın Yapımcısı : Theme Forest ‘ten “ThemeOxygen” Nickli kullanıcı.

Temanın Geliştiricisi Ve Admin Panel Kodlayıcısı :  Gökhan BALBAL
Okuduğunuz için teşekkürler.

Webmaster Blogu

2 yorum

 • Abdullah Öztürk
  16 Haziran 2016 at 09:55

  Birçok kişi böyle yapıyor zaten 🙂

  • Melih Özkara
   16 Haziran 2016 at 11:49

   Keşke yapılmasa 🙂

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.