Düşünmek ve Yapmak Arasındaki İlişki


Merhaba Arkadaşlar,

 

Bir süredir sürekli düşünüp, tam anlamıyla projelerime başlamak istiyordum. Fakat şunu fark ettim ki, bir süre sonra projelerim ve şuana kadar yaptığım işlerin bir önemi kalmadı. Artık tamamen düşünen fakat yapmayan bir kişi olmaya başlamıştım. Bunu fark etmeme yol açan en büyük 2 etken;

 • Backlink satın almak isteyen bir kişi.
 • Tasarım halinde ki projemin hosting’inin kapatılması.

Bir kişi backlink almak için mesaj attı fakat blog sitemin aktif olmadığını fark etti. Ben bunu unutmuştum ve tamamen projelerim hakkında plan yapıp düşünme yolunda ilerliyordum. Düşünmek ve tüm ihtimalleri değerlendirmek gayet güzel bir konu sonuç olarak planlı ve programlı ilerleyecektim. Fakat her zaman planların tutmadığını, istisnaların bazen çok zorlayıcı olduğunu fark ettim. Ben daha iyi bir yol izlerken tamamen yola oldaklanmış, yolun çevresindeki zorlukları, dışarıdan nasıl göründüğümü ve hızımı ayarlamayı unutmuştum. Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

 

Backlink almak siteyen kişiler bana “Blogunu aktif tutuyormusun?” diye sorduğu zaman “Girip konu aralıklarına bakabilirsiniz.” diyordum. Fakat bu sefer öyle olmadı. Çünkü kendimi yola çok fazla kaptırmıştım. Bunu fark ettiğimde hemen işe koyulmayı ve plan yapmayı bırakmam gerektiğini fark ettim.

 

Yapmak istediğim şeyi planlarıma göre yaptığımda gördüm ki, plan kısmı ile işlevsellik kısmı arasındaki çizgi çok ince. Planlama yaparken kendinizi, ekibinizi ve imkanlarınızı göz önünde planlama yapmam gerektiğini fark ettim. Bu bana büyük bir ders oldu.

Eğer plan yapıp bir projeye girmek istiyorsanız, planlama kısmını tek başınıza yapmak yerine çevrenizdeki kişilerden tavsiye almanızı öneririm. Böylece kendi hatalarınızı da görebilir, daha fazla verimlilik elde edebilirsiniz.

 

Umarım yardımcı olabilmiş ve demek istediklerimi anlatabilmişimdir.

Webmaster Blogu

9 yorum

 • Kaloriferlerin Hava Yaptığı Nasıl Anlaşılır?
  25 Şubat 2017 at 13:46

  bende bu sıralar düşünüyorum fakat düşündüklerimi bir türlü yapma fırsatım olmuyor yani sürekli kafamda bir şeyler tasarlıyorum ama onları hayata geçirmiyorum bu makaleyi okuduktan sonra düşüncelerimi hayata geçirmeye karar verdim teşekkürler.

 • Muhammet Ali GÖKDEMİR
  11 Mart 2017 at 15:19

  Tavsiye almak her zaman güzel olmuyor bazı kişilerden tavsiye almak istendiğinde moral bozukluğu yaşanabiliyor. Bu yüzden iş arkadaşlarından tavsiye almak daha iyi olduğunu düşünüyorum.

 • dctekno
  30 Nisan 2017 at 08:45

  Değinilmesi gereken bir nokta düşünmek ve yapmak çok farklı şeyler elinize sağlık aydınlattığıniz için takipteyim

 • AOS
  1 Mayıs 2017 at 16:30

  Aslında birbirleriyle tamamen bağlantılı iki eylem.Düşünmeden işi düzgün yapamazsınız,yaparken de düşünmezseniz yanlış adım atabilirsiniz.

 • Gökmen
  3 Mayıs 2017 at 08:34

  Bazen ne kadar düşünsek dahi gerçekleştiremiyoruz. Bazende yeterli imkanlarımız olmuyo. Olmuyoda olmuyo.

 • Ali
  6 Mayıs 2017 at 09:04

  Bir işi düşünmek yapmanın yarısı eder hocam. Düşünmeyin yapın 🙂 Emin olun yaptığınız her proje desteklenip ilgi görecektir. Başarılar dilerim.

 • emre
  16 Mayıs 2017 at 06:20

  Evet bu sorun hepimizin başında mevcut aslında. Aynı anda çok fazla dalı tutmaya çalışırken hiçbir dalı tutamadan kalıyoruz ne yazıkki

 • Zübeyde KARACA
  15 Kasım 2017 at 10:38

  Hit çekilmeye çalışılıp saçma sapan yazılardan başlıklardan sıkılanlar için güzel bir yazı olmuş. Bloglarda böyle yazılar paylaşıldığını bilmiyordum. Teşekkürler 🙂

 • Emre Genç
  9 Mayıs 2018 at 14:29

  Çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Başarılarınızın devamını diliyorum.

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Twitter Timeline

Adsense