Birlik Olmaktan Korkmayın


Merhaba arkadaşlar

 

Her zaman olduğu gibi sosyal medya’da zaman geçiriyordum ve birşey dikkatimi çekti. Webmaster gruplarında ki insanların %90’lık bir kısmı hep tek başına çalışıyor. Siteyi kendisi ayarlıyor, wordpress kendisi kuruyor, gerekli ayarlamalar, grafikler derken hepsini hazırlıyor. Zamanla içerik giriyor. Fakat gözlemlerime göre çoğu arkadaşımız belirli bir yere kadar gelebiliyor. Çünkü bir süre sonra kendine çok fazla yüklenmeye başlıyor ve o işten zevk almak yerine o işten soğumaya başlıyor. O işi yapmayı canı istemiyor. Sıkıcı geliyor kısacası. Bunu yazmak istedim fakat kaba taslak değil, ayrıntılı bir şekilde yazmaya karar verdim ve araştırma yapıp, bilgi toplamaya başladım.

İlk olarak blog kurmak artık çok kolay. Dakikalar içerisinde blog kurabiliyorsunuz. Gerek wordpress gerek blogger ikiside gayet basit sistemler. Yeni başlayan arkadaşlarımız genelde bloggeri tercih ediyor tabi ki çünkü dosya ayarları, mysql ve bunun gibi ayarlar ile uğraşmak onlara ölüm gibi geliyor.

  • En önemli etkenlerden biri WordPress

WordPress ücretsiz ve gayet iyi bir alt yapıdır. Bu sebeple insanların ilgisini çok kolay çekebiliyor. Kullanım kolaylığı, yaygın dosya siteleri, arşiv büyüklüğü gibi etkenleride göz önünde bulundurmak gerekir. Aldığınız hatayı kolayca google dayıya ( google herkesin amcası değildir 🙂 ) sorarak rahatca hata çözümünü bulabiliyorsunuz. Webmaster arkadaşlarımız bunu bildiği için hemen wordpress ‘e sarılıyor ve bloglarını kuruyor. “Hata çıkarsa googleden bakarım” diye siz bile demişsinizdir bence. Haksızmıyım ?

İşte WordPress bu kadar güzel ve kolay bir alt yapı olduğu için çoğu arkadaşımız wordpress kur, ayarla ve bitti. Bu kadar kolay, diyerek yola çıkıyor ve başarısız oluyor. Ama düşünüldüğü zaman ve belirli bir süredir bu alt yapıyı kullanan arkadaşlarımıza soracak olursak anlayabiliriz ki wordpress gerçekten ayrıntılı bir sistem. Seo ayarları Optimize ayarları derken birçok ayarı mevcut. Gerek eklentileri olsun gerek temaları araçları sayfalar daha bir çok etken var bu alt yapıda. Bu yüzden tek başınıza olmaktan ziyade insanlara güvenmeyi denemelisiniz.

Herşeyiniz tamam diyelim. Bloğunuz muazzam ve tek yapmanız gereken yazı girmek. Bir süre sonra yazı girmekten de sıkılabilirsiniz. Çünkü tek başınızasınız ve size yardım edecek fikir verecek biri yok. Arkadaşlarınızdan fikir alabilirsiniz fakat beraber iş yaptığınız birinin verdiği fikir ile arkadaşlarınızın verdiği fikirler hiçbir zaman aynı olmayacaktır. Tabi ki bu yazımı genel kategoride ki bloglar için yazıyorum. Yani teknoloji, haber, oyun vb. vb. içerikli bloglar için. Kişisel blog yazarları lütfen alınmasınlar. Gerçi kişisel bloğuna yazar arayanı hatta yazar alanı bile gördüm ama neyse 🙂

“Bir elin nesi var iki elin sesi var” diye boşuna dememişler arkadaşlar. Her insanın düşüncesi farklıdır. Bunu kullanırsanız sonuçlarınız gayet iyi olacaktır. Herkes ile iş yapın demiyorum fakat güvendiğiniz insanlar ile iş yapmaktan kaçınmayın. Hatta projeyi o insanlara siz sunun. “Ben kimseye kolay kolay güvenmem.” Diyorsanız küçük projeler ile başlayın. Daha sonra güveniniz ile birlikte projenizde büyüyecektir zaten. “Artık iki kişiyiz ve teknik olaylara sen içeriğe bak.” derseniz yine yanlız kalabilirsiniz çünkü işlerinizi bölüp, bir yerde yine yollarınızı ayırıyorsunuz. Bunun yerine herkes anladığı ve ilgi duydugu bölümde iş yapsın. Böylece birlik ve beraberliğiniz bozulmaz.

Bu sadece bloglar için geçerli değil. Hayatınızda güvenebileceğiniz insanların olması önemli bir konudur. Şimdiden insanları ölçüp tartmaya başlayın ki ilerde herhangi bir sorunda yardım isteyebileceğiniz birileri olsun. Benim güvendiğim insanlar var zaten. Diyorsanız tam anlamıyla güvendiğinize emin olun. Beraber gezmekle, dışarıya çıkmakla o insana güvendim diyemezsiniz. Bunları biraz düşünün. Düşünün ve tek başınıza iş yapmaktan, güvensizlik duygusundan kurtulun.

Tekrar söylemek istiyorum ki “Her insanın fikirleri farklıdır ve farklılık her konuda iyi bir etkendir. Sıradanlıktan çok farklılık yaratmalısınız. Böylece dünya size gümüş tepside sunulacaktır.” İllaki altın tepsi diyorsanız o biraz pahalı onu çokta şey yapmayın 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım güzel beraberlikler içerisinde güzel projeleri hayata geçirirsiniz 🙂

Webmaster Blogu

1 Yorum

  • Sohbet
    25 Eylül 2016 at 17:25

    Birlik olmak herzaman süper bişidir. Sizlerinde birlik olmasını tavsiye etmekdeyim.

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.