Nasıl Blog Yazılmaz


Merhaba arkadaşlar

 

Bazı arkadaşlarımız var ki, bence silah zoruyla blog yazıyorlar. Hatta özellikle bazı arkadaşlara özellikle Blog yazmayı sevip sevmedikleri hakkında mesajlar gönderdim. Aldığım cevap “Çok zor oluyor.” cevabıydı. Blog yazmak aslında eğlenceli bir iş çünkü insanlara kendinizi ifade etmeye çalışıyoruz. Kendim için konuşayım ki süslü kelimelerden hariç kendimi olduğum gibi anlatmaya çalışan biriyim. Şöyle başarılıyım böyle bilgiliyimden ziyade, başarısızlıklarımı ilk yazdığım makalede anlatmıştım. konumda anlatmıştım zaten. Fakat bu tarz arkadaşlarımız, blog yazmayı çok zor gördükleri için zor geliyor. Bence Makale yazmam gerekiyor. Yazmasam ayrı bir dert. Neyse birazdan yazarım.” Gibi düşünceler hepimize oluyodur bunu kabul edelim. Fakat bu genelde araştırma yapması gereken arkadaşlar için geçerli çünkü kişisel blog yazarları kendi cümleleri ile yazarlar. Fakat teknoloji veya inceleme sitesi gibi bloglara sahip olan arkadaşlarımızın önce araştırma yapmaları daha sonra makale yazmaları gerekir. Tabi ki konuya göre araştırma süresi uzayabiliyor. Okuyucu olarak sizler nasıl düşünüyorsunuz bilmiyorum yani bu makaleler hemen 5 dakika da yaz paylaş şeklinde olmuyor açıkcası. Bir örnek verecek olursak “YouTuber Marina Joyce Kaçırıldı mı?” diye bir makale yazmıştım. Marina Joyce ile ilgili ortalama 20 25 site gezdim. Her bir sitede yazılar okudum fotoğrafları inceledim. Videolar izledim. Ortalama 2 buçuk ile 3 saat arası bir araştırma yaptım. Yazdığım makale toplamda 988 Kelime 11 Fotoğraf ve 1 video’dan oluşuyor. Bunu okuyan kişi eğer sıkılmadan okursa 5 dakikada okuyacaktır. Ama bizler saatlerimizi veriyoruz. “Vermeyin dostum zorlamı” diyen kişilere şunu söylemek isterim ki ben yazmaktan zevk duyan ve yazmayı seven bir blog yazarıyım. Bu kelimelerinizi zorla blog yazan arkadaşlarımıza söylerseniz, sözler yerini bulmuş olur. Tek başına blog yazıp binlerce okuyucusu olan yazarlarda var, ekip olarak çalışıpta okuyucusu olmayan bloglarda var. İlk başta işinizi sevmeniz gerekiyor arkadaşlar. Blog yazmanız gerektiğinde “Uff yazı yazmam lazım” yerine “Acaba ne yazarsam kendimi ifade edebilirim” diye düşünmelisiniz.

Diyelim ki bir blog yazısı yazacaksınız ve bilgisayarınızın başına oturdunuz. Önce neler yapıyorsunuz ? sizlere biraz kendimden bahsedeyim.

Blog yazarken Türk kahvesini esirgemem. Mutlaka Türk Kahvesi içmeliyim çünkü bu beni motive ediyor. Olmazsa olmaz demiyorum fakat bu bir zevktir. Açıkcası zorla yapar gibi bilgisayarı açıp blog yazıp kapatırsanız zevk alamazsınız. Hep kendi sitenize özen gösterdiniz ve sürekli yenilik yapmaya çalıştınız. Ama ne kadar doğru yenilikler yaptığınıza hiç dikkat ettiniz mi ? Diğer arkadaşlarınızın veya yazarlarını tanımadıgınız blogları gezip gözlemler yaptınız mı ? Bu adam okunuyor. Ama neden okunuyor, neden seviyolar bu adamı dediniz mi ? bu soruları kendinize sormalı ve cevaplamalısınız. İşte o zaman zevkle yazı yazabilirsiniz.

Blog yazmayı zevkli hale getirmek için sizlere bir kaç öneride bulunmak isterim. İyi bir blog yazarımıyım değilmiyim bu sizlere kalmış bir konu bunu benim değil sizlerin söylemesi gerekir. Ama zevkli bir blog yazarı olduğumu sonuna kadar söyleyebilirim.

Bilgisayarınız Masa üstü ise açın camı perdeyi bi güneş görün içiniz ferahlasın bi kahve icecek bir şey alın önünüze ve hem yudumlayın hem yazın. Emin olun daha keyifli bir şekilde yazacaksınız.

Bilgisayarınız laptop ise doldurun şarjını çıkın dışarıya ve dışarda yazınızı yazın. Kimse size burda yazı yazamazsın demez. İnternet yok siteme nasıl giricem diyecek olursanız, not defterine yazın arkadaşlar. Bu o kadar zor birşey değil. Tabi ki tavsiyem direk site panelinize yazmanız çünkü etraftaki ayarlar bölümleri etiketler yazıları ve cevredeki görseller bile sizi motive edebilir. Ben bu sitenin yöneticisiyim havasını sizlere verebilir. Benim evimde 2 adet bilgisayar var. Bir masa üstü bir laptop. Ben bunları deneyip gördüğüm için sizlere anlatmak istedim. Siz zorla yazı yazmak yerine bu işi severek yapın diye bu yazıyı yazmak istedim. Şimdilik bu kadar fakat bu konuya farklı başlıklar altında yine değineceğim.

Sağlıcakla Kalın 🙂

Webmaster Blogu

4 yorum

 • Farmasi Danışman Girişi
  10 Eylül 2016 at 17:24

  Sadece index için yazmak yerine şunu da yazmam lazım dediğiniz konuları kendi tarzınız ile yazmak blog yazarlığı yolunda en önemli basamak sanırım. Tarzınızı ortaya koymaktan kesinlikle çekinmeyin. Bırakın diğer bloglar gibi yazmayı, kendiniz olun, kendi cümleleriniz ile farklı olarak ortaya çıkın.

  • MelihOzkara
   14 Eylül 2016 at 05:12

   Demek istediğim tam olarak buydu. Taklit etmekten ziyade kendiniz olmak her zaman için farklılık yaratır ve kendiniz olduğunuz için çok fazla zorluk çekmezsiniz.

 • yusuf karakaya
  14 Aralık 2016 at 12:25

  Baya uzun olmuş ama güzel olmuş , laptopun şarzını doldurun çıkın dışarıya demişin bir kaç hafta önceye kadar evde internet olmadığı için halka açık wifi noktalarına giderdim hava buz gibi oluyodu donardım ama sırf makale yayınlamak için katlanırdım

  • MelihOzkara
   14 Aralık 2016 at 19:09

   Bir not defterine yazılıp, telefondan bile yayınlanabilir makale. Önemli olan kendimizi iyi hissederek yazmak 🙂

LEAVE A COMMENT

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Twitter Timeline

Adsense